Orientační nabídka


International


Vyhledávání


Cesta: Titulní stránka

 

Volat, sebrat, sdílet nebo odejít aneb co dělat s pohozenou stříkačkou

jehla
 

 
 

Volat, sebrat, sdílet nebo odejít aneb co dělat s pohozenou stříkačkou

 

Spousta z nás se s „TÍM“ téměř s jistotou ve svém životě již někdy setkala. Člověk jde na procházku se svým dítkem nebo domácím mazlíčkem a z ničeho nic se před ním objeví pohozená injekční stříkačka.

 

V první chvíli nám přirozeně hlavou probleskne myšlenka na to, zda si naše ratolest před chvílí nehrála právě na tomto místě a současně automaticky stáhneme vodítko mazlíčkovi na nejkratší možnou vzdálenost. Drtivé většině z nás následně vyvstane na mysl otázka: Mám s „TÍM“ něco dělat?

 

Daná situace nám otevírá několik možností. Pokusím se nyní nastínit 4 možná variantní řešení:

1)    Zavolat na příslušná místa

Pravděpodobně nejefektivnější řešení v případě nálezu injekční stříkačky, kde nehrozí akutní nebezpečí, je zavolat pracovníky, kteří si s touto budou umět poradit. Jedná se o strážníky Městské policie (383 383 864,  nebo 724 018 659 ), kteří injekční stříkačku seberou a dle příslušných postupů s ní naloží dále. V případě, že se bude jednat o denní či dobu, kdy již není Městská policie k dispozici, je možné zavolat Policii České Republiky (158). Ani příslušníci Policie České Republiky neodmítnou pomoc ve Vaší situaci.

 

2)    Sebrat injekční stříkačku osobně

Přestože bych tuto variantu spíše nedoporučoval, můžete se ocitnout v situaci, kterou vyhodnotíte jako velmi rizikovou v případě, že by nebyl zmíněný infekční materiál odstraněn okamžitě. V tomto případě byste měli použít pomůcku, která zabrání přímému kontaktu s injekční stříkačkou (např. kapesníček). Stříkačku vždy uchopte za píst (pokud není píst, využijte hrdlo válce), vhoďte ji do plechovky nebo pet láhve a následně postupujte dle bodu 1). Nikdy se stříkačky nedotýkejte v místech, kde se nachází jehla.

 

3)    Sdílení na sociálních sítích

Za nejméně účinnou variantu lze považovat sdílení statusu o výskytu jednorázové injekční stříkačky na sociálních sítích bez dalších kroků. Pozitivní na tomto kroku je fakt, že si jistě někteří další všimnou, že se zde stříkačka nachází a mohou tuto informaci sdílet dále, ale zcela jistě se nedostane tato informace ke všem osobám, které by se potencionálně mohly píchnout a téměř jistě pouze v minimální míře k dětem. Nevylučuji tím možnost podání informace o místě, kde se může něco stát, ale samotné riziko poranění (a všem dalším následkům) o danou jehlu, která by byla vyfocena a nasdílena se tímto neeliminuje.

 

4)    Odejít

Zřejmě nejjednodušší řešení situace je odejít a ničeho si nevšímat. Pokud by se tak ovšem chovali všichni, s velkou pravděpodobností brzy narazíte na situaci, kdy člověk jde na procházku se svým dítkem nebo domácím mazlíčkem a z ničeho nic se před ním objeví pohozená injekční stříkačka…

 

Závěrem si dovolím pouze dodat sdělení týkající se informovanosti děti o postupu, jak nakládat s injekční stříkačkou. Pokud budete jakkoli instruovat děti, vždy jim sdělujte, aby co nejrychleji o svém „nálezu“ řekly Vám nebo jinému známému dospělému.

 

 

 

Mgr. Júsuf Traore

Odbor sociálních věcí, zdravotnictví a školství 

 

 

 
Zodpovídá: Josef Pícha
Vytvořeno / změněno: 13.7.2017 / 13.7.2017

Počet návštěv: 1399
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
Zpět na začátek stránky

Navštivte také

 

Banner ČEZ


ICe-on


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém