Orientační nabídka


International


Vyhledávání


Cesta: Titulní stránka > Potřebuji kontaktovat > Městský úřad > Odbor životního prostředí > Aktuálně

 

Dobří čápi se vracejí

čáp Vodňan
 

 
 
Dobří čápi se vracejí
V sobotu 25. března 2017 se vrátil z jižních krajů náš čáp Vodňan a usadil se na komíně v areálu městského úřadu, kde na něj již od 1. března netrpělivě čekala jeho družka.

Čáp Vodňan, v loňském roce úspěšně vyvedl se svojí družkou, okroužkovanou německými ornitology, tři mláďata. Po splnění rodičovských povinností se vydal 5. září na jih k přezimování. Pro přelet do teplejších krajů si zvolil východní trasu směrem na Bospor. Díky GPS vysílači jsme mohli sledovat jeho cestu přes Rakousko, Maďarsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, přelet přes Středozemní moře mezi Řeckem a Tureckem. Dále pokračoval přes Turecko směrem k Sýrii a Jordánsku. Závěrečný kus cesty letěl na dohled od pobřeží Rudého moře v Saúdské Arábii. Pro přezimování v Africe se nakonec nerozhodl. Zůstal v oblasti mezi Jemenem a Saúdskou Arábií, kam dorazil 3. října 2016. Pokud by se rozhodl zimovat v Africe, jistě by pro přelet Rudého moře zvolil nejužší místo mezi Jemenem a Djibuti.

Na cestu zpět se čáp Vodňan vydal 20. února. Jeho cesta na sever téměř kopírovala cestu na jih, za teplem. Saudská Arábie, Izrael, Libanon, Turecko, přelet Bosporské úžiny v Istanbulu (nejužší místo mezi břehy je široké jen 700 m), Bulharsko. V Bulharsku si krátce odpočinul před přeletem pohoří Stará Planina. Po přeletu pohoří již neomylně zamířil přes Rumunsko do Maďarska, přelet Balatonu ho ujistil o dobrém směru, a pak již pouze přelétnul Rakousko. Do českého vzdušného prostoru se dostal v oblasti Novohradský hor, po levém křídle zanechal jako maják jižních Čech horu Kleť, a odtud neomylně zamířil na komín ve Vodňanech, kde na něj již věrně čekala družka z minulého roku.

Nejmodernější technika nám pomohla sledovat v téměř přímém přenosu jeden ze zázraků přírody. Čáp Vodňan při své první cestě do teplých krajů naprosto neomylně zamířil tou jedinou správnou cestou směrem k Bosporské úžině. Přezimoval v místě, které je vzdálené jen pár kilometrů od nejvhodnějšího místa pro přelet mezi Asií a Afrikou. Cestou zpět ani jednou neodbočil od ideální trasy a ze všech komínů v Evropě si neomylně našel ten „svůj“.
Držme mu palce, ať opět se svojí družkou přivedou na svět mladá čápata a celý koloběh života a přírody tak dojde naplnění.

Karel Stuchlík, odbor ŽP
 
Zodpovídá: Josef Pícha
Vytvořeno / změněno: 29.3.2017 / 29.3.2017

Počet návštěv: 2093
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Zpět na začátek stránky

Navštivte také

 

Banner ČEZ


ICe-on


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém