Orientační nabídka


International


Vyhledávání


Cesta: Titulní stránka > Potřebuji kontaktovat > Městský úřad > Odbor životního prostředí > Aktuálně

 

Čáp Vodňan z Vodňan

čáp Vodňan
 

 
 

 

Čáp Vodňan z Vodňan

Ptačí aristokrat, který pohlíží na svět s nadhledem

 

Čáp bílý Ciconia ciconia, je všeobecně známý statný brodivý pták s dlouhýma červenýma nohama a dlouhým červeným zobákem. Chodí odměřenými kroky po vlhkých loukách a po polích. Při vzlétání se rozbíhá několika kroky, na rozdíl od volavek má krk při letu natažený a křídla jsou téměř v rovině.

Z tropické Afriky k nám čápi nejčastěji přilétají od konce března do dubna a zpět se většinou vracejí od července do poloviny srpna. Čapí páry bývají trvalé a první se na hnízdo vrací samec. Hnízdo stavějí oba partneři a toto hnízdo používají mnoho let. Na 3-5 bílých vejcích se po dobu 31-34 dní střídají oba partneři. Zajímavostí je, že v noci sedí na vejcích jen samice. O vylíhnutá mláďata se starají opět oba rodiče. Mladí ptáci opouštějí hnízdo po 54-63 dnech a v 70 dnech jsou již samostatná.

Potrava čápa bílého je živočišného původu: žáby, drobní zemní savci, plazi, mláďata jiných ptáků, žížaly i větší hmyz.

 

Příběh našeho čápa Vodňana - přibližně  před dvěma lety, 18. dubna 2014, dopravila Městská policie Vodňany do záchranné stanice Makov v Nové Vsi u Čížové poraněného čápa bílého.  Při bouřce ho z hnízda umístěného na komínu radnice srazil poryv větru a měl poraněné jedno křídlo. Zpočátku to vypadalo na trvalé poškození s malým úspěchem na zpětné vypuštění. Po úspěšném vyléčení byl čáp Vodňan, jak ho v záchranné stanice pojmenovali, slavnostně za přítomnosti televizních kamer dne 21. 3. 2016 vypuštěn do volné přírody. Po několika dnech volného létání po okolí Vodňan se náš čáp usadil na své rodné hnízdo na komíně radnice.

 

GPS sledování - v záchranné stanici Makov přišli s nápadem, že vzhledem k úplnému vyléčení čápa Vodňana by bylo velmi vhodné provést jeho monitoring pomocí GPS vysílače. To by zajistilo jeho stálé sledování a v případě nouze by mohl být proveden jeho zpětný odchyt. Zároveň by bylo možné sledovat jeho tah do Afriky a zpět a to po více let. V současnosti jsou v Česku monitorováni pouze 2 čápi bílí. Většina našich čápů táhne do Afriky jihovýchodní cestou přes Bospor nebo jihozápadní cestou přeš Gibraltar. Toto vše sledování pomocí vysílače umožňuje.

Slovo dalo slovo a tak byl našemu čápovi za finanční pomoci Města Vodňan tento GPS vysílač pořízen. Ke sledování ptáků během jejich tahu se používá již několik desítek let globální systém Argos, který využívá meteorologické družice, buď přímo k zaměření polohy, nebo k předání přesnějších dat získaných z GPS modulu ve vysílači. Současné vysílače jsou miniaturní a jejich váha nedosahuje většinou ani 1% váhy zvířete, což je zanedbatelné zatížení. V případě čápa Vodňana byl použit vysílač o váze 27 g. Solární dobíjení zajišťuje panel zhruba 2x3 cm velký, který je umístěný na hřbetě ptáka. K připevnění byly použity speciální poteflonované pásky, které zajišťují minimální tření.

 

Cestu ptačím životem také můžete sledovat spolu s lidmi z celého světa na tomto odkaze:

putování čápa

 

Odbor ŽP, MěÚ Vodňany

 

 
Zodpovídá: Ing. Naděžda Richterová
Vytvořeno / změněno: 12.5.2016 / 12.5.2016

Počet návštěv: 7861
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Zpět na začátek stránky

Navštivte také

 

Banner ČEZ


ICe-on


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém